Wstęp Plan pracy w bloku humanistycznym dla klasy IV Scenariusz I - Co możemy powiedzieć o Babuni - bohaterce wiersza K. Iłłakowiczówny? Kazimiera IWstęp

Plan pracy w bloku humanistycznym dla klasy IV

Scenariusz I - Co możemy powiedzieć o Babuni - bohaterce wiersza K. Iłłakowiczówny? Kazimiera Iłłakowiczówna Babunia [drzewo genealogiczne]

Scenariusz II - Tworzymy foldery naszej miejscowości. Halina Cieszkowska Mała ojczyzna Jana Pawła II [portfolio]

Scenariusz III - Redagujemy tekst zaproszenia do magicznego domu. Magda Czapińska W moim magicznym domu [drama: techniki manualno-plastyczne]

Scenariusz IV - Składamy wizytę w niezwykłym domu ... . Jerzy Ficowski Dom, w którym śmieszy

Scenariusz V
- Jakie są nasze mamy? Redagujemy opis postaci rzeczywistej. Jacek Cygan Kołysanka dla mamy [opis postaci rzeczywistej]

Scenariusz VI - Jak wspomina znanego poznańskiego rysownika jego córka? Małgorzata Derwich Mój ojciec [teleturniej, drama: techniki manualno-plastyczne]

Scenariusz VII - Jak wyglądało życie Ani przed zamieszkaniem na Zielonym Wzgórzu? Lucy Maud Montgomery Historia Ani [linia życia]

Scenariusz VIII - Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą. Maria Ziółkowska Jak się zachować? [scenki dramowe]

Scenariusz IX - Czy rzeczywiście "najgorsze w tej ortografii jest to, że mnóstwo trzeba na pamięć wykuć"? Hanna Ożogowska Sposób na ortografię [gry dydaktyczne]

Scenariusz X - Czy zwrotem: "Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj" można by zatytułować poznany fragment powieści? Hanna Ożogowska A kiedy bym odrobiła lekcje?

Scenariusz XI
- Moja ulubiona zabawka z dzieciństwa - opis przedmiotu. Jacek Cygan Pamiętajcie o lalkach [opis przedmiotu]

Scenariusz XII
- W naszej szkole jest miejsce na marzenia!!! Joanna Kulmowa Marzenia [scenki dramowe]

Scenariusz XIII - Bierzemy udział w lekcji kleksografii. Jan Brzechwa Nauka w Akademii pana Kleksa [drama: techniki manualno-plastyczne]

Scenariusz XIV
- Rozmawiamy o zaletach i wadach szkoły. Carlo Collodi Po pięciu miesiącach w raju próżniaków Pinokia spotyka bardzo przykra niespodzianka [debata za i przeciw]

Scenariusz XV - Czy mama powinna rozpocząć studia? Nasze rozważania w oparciu o fragment powieści K. Boglar. Krystyna Boglar Zaskakująca decyzja [drzewo decyzyjne]

Scenariusz XVI
- W oczekiwaniu na Boże Narodzenie. Opowiadamy o zwyczajach świątecznych. Małgorzata Musierowicz Choinka

Scenariusz XVII
- Składamy życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Wanda Chotomska Kundel rudy [drama: techniki manualno-plastyczne]

Scenariusz XVIII - Redagujemy przepis kulinarny na regionalną potrawę wigilijną. Scenariusz lekcji nauki o języku

Scenariusz XIX - Poznajemy tajniki przekazu multimedialnego na przykładzie baśni "Brzydkie Kaczątko". Hans Christian Andersen Brzydkie Kaczątko [scenariusz lekcji z wykorzystaniem programu multimedialnego]

Scenariusz XX - Czy Leszka i Mieszka łączyła prawdziwa przyjaźń? Adam Mickiewicz Przyjaciele [drama: pantomima]

Scenariusz XXI - Czy życie potwierdza smutną prawdę wynikającą z historii zajączka? Ignacy Krasicki Przyjaciele [teatrzyk kukiełkowy]

Scenariusz XXII - Czy historię chorej żaby można przedstawić w formie pantomimy? Jan Brzechwa Żaba [drama: pantomima]

Scenariusz XXIII - Jakie grzyby rosły na zielonej łące? Adam Mickiewicz Na zielonym obrusie łąk [opis przedmiotu]

Scenariusz XXIV - Jakie chmury utrwalił poeta w swoim wierszu? Adam Mickiewicz Obłoki [drama: techniki manualno-plastyczne]

Scenariusz XXV - Czy bohaterki poznanego opowiadania rzeczywiście "kochały przyrodę"? Hanna Ożogowska Kochamy przyrodę [metaplan]

Scenariusz XXVI - Co zaskakującego było w zachowaniu Rzodkiewki? Małgorzata Musierowicz Pupil

Scenariusz XXVII - Ta sama historia, a opowiedziana w tak różny sposób. Historia Czerwonego Kapturka [scenariusz lekcji z wykorzystaniem różnych komunikatów medialnych]

Scenariusz XXVIII - Co uchroniło Klementynkę przed złym czarem? Natalia Gałczyńska Klementynka [klatki filmowe]

Scenariusz XXIX - Jaki obraz czarownicy ukazuje fragment powieści Roalda Dhala? Roald Dahl Jak rozpoznać czarownicę? [drama: techniki manualno-plastyczne]

Scenariusz XXX - Czy mój najlepszy kolega powinien odznaczać się takimi cechami jak bohater wiersza I. Sikiryckiego? Igor Sikirycki Zoologiczny talent [opis postaci rzeczywistej]

Scenariusz XXXI - "Po co mi przyjaciel! Ja mam tylu kolegów!" Beata Kastelaniec O przyjaźni raz jeszcze [debata korespondencyjna]

Załącznik nr 1 - Treści ścieżek edukacyjnych

Załącznik nr 2 - Standardy wymagań
łłakowiczówna Babunia [drzewo genealogiczne] Scenariusz II - Tworzymy foldery naszej miejscowości. Halina Cieszkowska Mała ojczyzna Jana Pawła II [portfolio] Scenariusz III - Redagujemy tekst zaproszenia do magicznego domu. Magda Czapińska W moim magicznym domu [drama: techniki manualno-plastyczne] Scenariusz IV - Składamy wizytę w niezwykłym domu ... . Jerzy Ficowski Dom, w którym śmieszy Scenariusz V - Jakie są nasze mamy? Redagujemy opis postaci rzeczywistej. Jacek Cygan Kołysanka dla mamy [opis postaci rzeczywistej] Scenariusz VI - Jak wspomina znanego poznańskiego rysownika jego córka? Małgorzata Derwich Mój ojciec [teleturniej, drama: techniki manualno-plastyczne] Scenariusz VII - Jak wyglądało życie Ani przed zamieszkaniem na Zielonym Wzgórzu? Lucy Maud Montgomery Historia Ani [linia życia] Scenariusz VIII - Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą. Maria Ziółkowska Jak się zachować? [scenki dramowe] Scenariusz IX - Czy rzeczywiście "najgorsze w tej ortografii jest to, że mnóstwo trzeba na pamięć wykuć"? Hanna Ożogowska Sposób na ortografię [gry dydaktyczne] Scenariusz X - Czy zwrotem: "Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj" można by zatytułować poznany fragment powieści? Hanna Ożogowska A kiedy bym odrobiła lekcje? Scenariusz XI - Moja ulubiona zabawka z dzieciństwa - opis przedmiotu. Jacek Cygan Pamiętajcie o lalkach [opis przedmiotu] Scenariusz XII - W naszej szkole jest miejsce na marzenia!!! Joanna Kulmowa Marzenia [scenki dramowe] Scenariusz XIII - Bierzemy udział w lekcji kleksografii. Jan Brzechwa Nauka w Akademii pana Kleksa [drama: techniki manualno-plastyczne] Scenariusz XIV - Rozmawiamy o zaletach i wadach szkoły. Carlo Collodi Po pięciu miesiącach w raju próżniaków Pinokia spotyka bardzo przykra niespodzianka [debata za i przeciw] Scenariusz XV - Czy mama powinna rozpocząć studia? Nasze rozważania w oparciu o fragment powieści K. Boglar. Krystyna Boglar Zaskakująca decyzja [drzewo decyzyjne] Scenariusz XVI - W oczekiwaniu na Boże Narodzenie. Opowiadamy o zwyczajach świątecznych. Małgorzata Musierowicz Choinka Scenariusz XVII - Składamy życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Wanda Chotomska Kundel rudy [drama: techniki manualno-plastyczne] Scenariusz XVIII - Redagujemy przepis kulinarny na regionalną potrawę wigilijną. Scenariusz lekcji nauki o języku Scenariusz XIX - Poznajemy tajniki przekazu multimedialnego na przykładzie baśni "Brzydkie Kaczątko". Hans Christian Andersen Brzydkie Kaczątko [scenariusz lekcji z wykorzystaniem programu multimedialnego] Scenariusz XX - Czy Leszka i Mieszka łączyła prawdziwa przyjaźń? Adam Mickiewicz Przyjaciele [drama: pantomima] Scenariusz XXI - Czy życie potwierdza smutną prawdę wynikającą z historii zajączka? Ignacy Krasicki Przyjaciele [teatrzyk kukiełkowy] Scenariusz XXII - Czy historię chorej żaby można przedstawić w formie pantomimy? Jan Brzechwa Żaba [drama: pantomima] Scenariusz XXIII - Jakie grzyby rosły na zielonej łące? Adam Mickiewicz Na zielonym obrusie łąk [opis przedmiotu] Scenariusz XXIV - Jakie chmury utrwalił poeta w swoim wierszu? Adam Mickiewicz Obłoki [drama: techniki manualno-plastyczne] Scenariusz XXV - Czy bohaterki poznanego opowiadania rzeczywiście "kochały przyrodę"? Hanna Ożogowska Kochamy przyrodę [metaplan] Scenariusz XXVI - Co zaskakującego było w zachowaniu Rzodkiewki? Małgorzata Musierowicz Pupil Scenariusz XXVII - Ta sama historia, a opowiedziana w tak różny sposób. Historia Czerwonego Kapturka [scenariusz lekcji z wykorzystaniem różnych komunikatów medialnych] Scenariusz XXVIII - Co uchroniło Klementynkę przed złym czarem? Natalia Gałczyńska Klementynka [klatki filmowe] Scenariusz XXIX - Jaki obraz czarownicy ukazuje fragment powieści Roalda Dhala? Roald Dahl Jak rozpoznać czarownicę? [drama: techniki manualno-plastyczne] Scenariusz XXX - Czy mój najlepszy kolega powinien odznaczać się takimi cechami jak bohater wiersza I. Sikiryckiego? Igor Sikirycki Zoologiczny talent [opis postaci rzeczywistej] Scenariusz XXXI - "Po co mi przyjaciel! Ja mam tylu kolegów!" Beata Kastelaniec O przyjaźni raz jeszcze [debata korespondencyjna] Załącznik nr 1 - Treści ścieżek edukacyjnych Załącznik nr 2 - Standardy wymagań